Podnikání

Káva nastartuje efektivitu. Jenže kdy ji pít?

Potřebujete být ve svém zaměstnání efektivní a produktivní? Možná hledáte životabudič, který by vás po ránu dostal do toho pravého moodu a flow. Mnozí odborníci jsou toho názoru, že pomáhá káva, což je pro mnohé lidi dobrou zprávou. Bez kávy si totiž nedokážou představit své ráno. Nabízí se však otázka, jestli je ranní káva opravdu trefou do černého nebo jestli je efektivnější pít tento kofeinový nápoj v jiné části dne. 

Úvodem stojí za to konstatovat, že pití kávy, respektive výsledný efekt pití kávy dokáže člověka velice překvapit. Účinnost kofeinu je ovlivněna věkem, ale také denní dobou. Tak si pojďme prozradit, kdy po šálku výtečného nápoje vlastně sáhnout. 

Mladí lidé jsou efektivnější v ranních hodinách 

S pitím kávy začínáme už poměrně brzo. Prakticky v okamžiku, kdy vyjdeme střední školu a dostáváme se do toho věčného pracovního koloběhu. Pokud se nacházíte právě v této životního fázi, pak byste měli pít kofeinové nápoje během ranních hodin. Písemné texty ukázaly, že mladí by měli po šálku nápoje sáhnout hned v šest hodin ráno a také ve dvě hodiny odpoledne.  

Starší jedinci po kávě sahají odpoledne 

Jak ale bylo zmíněno, efektivitu, kterou káva přináší ovlivňuje nejen doba, ale také věk konzumenta. U starších lidí bylo naopak zjištěno, že v brzkých odpoledních hodinách jejich produktivita klesá. Pokud sáhnou po kávě, může být tento pokles zastaven.  

Kofein začíná působit ihned po vypití 

Průzkumy také ukázaly, že někteří lidé po kofeinových nápojích usínají. Nebo mají tendenci usínat. Ve skutečnosti platí, že kofein začíná účinkovat krátce po jeho vypití. Někteří se mohou po vypití cítit opravdu bdělí nebo nesoustředění, ale to je jen chvilkový efekt. Poté nastupuje naprostý opak, který účinkuje až pět hodin.