Práce

Pro koho budou nově vzniklé pozice?

V současné době se Česká republika chlubí nízkou nezaměstnaností. Je to pochopitelné, je to skutečně úspěch – vždyť nezaměstnanost je nejnižší za poslední dvě dekády, což je skvělé! Zaměstnavatelé sice nevidí nízkou nezaměstnanost tak optimisticky, protože přece jenom mají problém shánět nové pracovníky. Bohužel jsou proto nuceni přistoupit k radikálním krokům – hledají zaměstnance v zahraničí, a pokud je nenachází, rozhodují se pro nahrazení pracovníků stroji. Této doby jsme se obávali a nyní je skutečně tady.

Zaměstnavatelé, kteří pracují ve výrobním průmyslu, jsou skutečně zdrceni z toho, že nemohou najít schopné pracovníky na volné pracovní pozice. Jenže s neobsazenými pracovními místy by nemohly firmy dlouho fungovat, proto se skutečně musí přistoupit k radikálním krokům. Aktuálně se mnoho firem obrátilo na technologie, které by měly začít nahrazovat mnohé zaměstnance ve firmách.

Tento krok nejen, že znamená řadu vyhazovů, ale na druhou stranu to znamená i dostatek nových pracovních, velice atraktivních pozic, které budou určeny těm, kteří budou moct stroje obsluhovat.

Automatizace přišla rychleji, než jsme očekávali

Automatizace a nové technologie samozřejmě nebyly nutné jenom z toho důvodu, že není dostatek zaměstnanců, kteří by se o výrobu sami postarali, ale hlavně to bylo kvůli tomu, že firma bez nich zastarávala, nebyla tak rychlá, nebyla tak kvalitní. Každá společnost musí jít vždy s dobou, době se bohužel nevyhne a je třeba s ní jít nebo to můžeme rovnou vzdát.

Zatím se netuší, jaká místa přesně budou k mání

Zatím je automatizace na prvním stupni, málokdo ještě tuší, že bude vyhozen, málokdo ví, jaká pracovní místa budou k dispozici. Podle aktuálních studií je však jasné, že zhruba 65 procent prvňáčků bude pracovat na takových pozicích, které zatím vůbec neexistují.