Práce

Zaměstnanci končí pár měsíců po nástupu – že by nový trend?

V dnešní době není těžké najít si práci. Je to dokonce jednodušší než jindy. Přece jenom žijeme ve světě, v němž je zaměstnanecká krize, což znamená, že zaměstnavatelé si už dávno nevybírají své zaměstnance, ale právě zaměstnanci si vybírají své zaměstnavatele. Samozřejmě stále se dbá na patřičné zkušenosti, vzdělání jde dneska už stranou, pokud se samozřejmě nejedná o právničinu, o doktory či učitele. Vše je o schopnostech, vlastnostech a zkušenostech. Je však škoda, že mladé lidi vezmou bez zkušeností jenom na podřadné pozice. Právě oni taky končí několik měsíců po nástupu – i tříměsíční zkušenost je plus.

Bohužel přijímání zaměstnanců, kteří skončí pár měsíců po nástupu, to se zkrátka firmám nevyplácí. Sice jsou firmy aktuálně rády, když mají alespoň na tři měsíce, což je zkušební doba, svatý pokoj a mají obsazená všechna místa, která potřebují obsazená mít. Jenže nyní už i ony zjišťují, že je to potřeba dělat jinak.

Pro zaměstnavatele je to zmařená investice

Ukázalo se, že takový zaměstnanec, který odejde pár měsíců po zaškolení a nastoupení do práce, je pro zaměstnavatele zmařenou investicí. Tato investice ho podle průzkumů může vyjít i na statisíce korun. Podle všeho se počet těch, kteří odchází ještě ve zkušební době (což je možnost, jak odejít bez důvodu, ze dne na den), zvyšuje. Je jich až třetina.

Taky roste počet těch zaměstnanců, kteří si rozmyslí práci těsně před nástupem. Často tedy odejdou ještě dříve, než nastoupí.

Proč zaměstnanci odcházejí?

I když ve zkušební době nemusí říkat, proč odcházejí, mohou odejít dočista bez důvodu, někteří přece jenom sdělí důvod jejich odchodu. Nejčastěji odcházejí z toho důvodu, že prý údajně mají jinou představu o podnikání, že si představovali jiný výkon práce, že měli jinou představu o pracovišti. Taky v tom často hraje roli plat, který je pro mnohé zklamáním, i když věděli, do čeho jdou.