Práce

Jak napsat ten nejlepší životopis?

Hledáte práci? Určitě jste už všude slyšeli, že základem je správně napsaný životopis. Je to opravdu tak. Nejde ale jenom o grafickou podobu nebo vhodně vybranou fotografii, i když i to je samozřejmě důležité. Podstatná je hlavně informační hodnota. Když personalista na první dobrou nezjistí, co potřebuje vědět, nejspíš vás ani na pohovor nepozve. Co by tedy měl obsahovat kvalitní životopis?

Nikdy nelžete

Především nikdy neopisujte inzeráty. Samozřejmě vypíchněte určité dovednosti s ohledem na to, co daná firma chce a potřebuje, ale nesnažte se vzbudit dojem, že splňujete do písmene všechny požadavky – to je úkolem personalisty, aby to posoudil. Zároveň uvádějte reálné a pravdivé údaje. Když žádají výbornou znalost konkrétního programu, vy budete tvrdit, že ho ovládáte a na pohovoru se po pár otázkách ukáže, že jste ho viděli je z rychlíku, je to jednoznačně minus pro vás. Personalista si bleskově položí otázku: V kolika dalších věcech nám ten člověk lže? Samochvála smrdí, jak se říká. Buďte struční, nikdo nemá čas číst romány. Ideální životopis je na jednu nebo dvě stránky A4. Vyzdvihněte praxi na zhruba posledních třech místech. Starší praxi uveďte jenom stručně, heslovitě.

Pochlubte se skutečnými úspěchy

Pomáhejte si u výčtu praxe a zkušeností odrážkami, působí to přehledně. Odrážek by ale nemělo být zase příliš mnoho. Dobré je, když můžete vše doložit konkrétně. Třeba když jste komunikoval s klienty, vypsat, že jste jich měl na starosti deset a hned to vypadá reálněji. Klidně se pochlubte úspěchy – ovšem těmi skutečnými. Jste účetní a finanční kontrola v poslední firmě, kde jste pracovali, dopadla na jedničku? Zmiňte to, personalista hned bude vědět, že jste spolehliví a dobří. Pokud životopis upravujete pro konkrétní firmu, vždy to, co požaduje, uveďte hned v úvodu. Vyplatí se udělat malé kratičké shrnutí ještě před osobní údaje, bude z něho jasné, co umíte a co můžete firmě nabídnout. Nebojte se také uvést ve stručnosti své zájmy. Personalista z nich pozná také, jaký jste člověk a že nejste jenom robot.