Ekonomika

Nezaměstnanost v České republice stále klesá

Zprávy o tom, že se naší ekonomice daří, se v poslední době objevují takřka ve všech médiích. Kromě nezpochybnitelného ekonomického růstu to jednoznačně ukazuje také klesající nezaměstnanost. Trh práce se hýbe, firmy intenzivně hledají nové zaměstnance, stěžují si, že je málo zaměstnanců v technických profesích. Hlad firem po nových zaměstnancích potvrzují i statistiky úřadů práce.

Meziroční srovnání vypadá skvěle

V současnosti je u nás téměř 130 volných míst, které nabízejí úřady práce. To je největší číslo od října roku 2008. Přičemž pozitivní vývoj zdůrazňují letošní květnová čísla. Celková nezaměstnanost v České republice během pátého měsíce letošního roku se uvádí jako 5,4 %. Proti předchozímu měsíci, tedy dubnu poklesla ještě o tři desetinky. Podle záznamů bylo k tomuto měsíci bez práce necelých 395 tisíc lidí. Srovnání nám říkají, že jde o vůbec nejnižší číslo od ledna roku 2009, tedy od chvíle, kdy již propukla ekonomická krize. Pro zajímavost můžeme provést i srovnání s loňským rokem. V květnu roku 2015 činila nezaměstnanost 6,4 %, čili byla o procento vyšší. Na úřadech práce bylo tehdy registrováno necelých 466 tisíc lidí. V meziročním porovnání tedy od května loňského roku do května letošního roku našlo práci cca 71 tisíc lidí. Na výsledky má vliv velké čerpání financí z EU a také to, že domácnosti si stále rádi berou půjčky a vyřizují hypotéky. Celkově se tedy daří, protože lidé mají dostatek práce a mohou si dovolit lepší životní styl.

Nejlépe je na tom Rychnov nad Kněžnou

Kde se bere tento bezesporu pozitivní vývoj? Stojí za ním hlavně současný ekonomický růst. Navíc se do statistik promítají i sezónní práce v oborech stavebnictví a zemědělství, službách, lázeňství, turistickém ruchu. I příštích měsících se firmy chystají nabírat nové lidi, takže můžeme očekávat, že podobně pozitivní vývoj potrvá i nadále. Jak si stojí čísla nezaměstnanosti v jednotlivých regionech? Vůbec nejvíce vykazuje Most s 11,3 %, dále Karviná 10,7 %, Ústí nad Labem 9,9 % a hranici devíti procent překonal navíc ještě Chomutov a Bruntál. Naopak nejnižší údaje ve statistikách zaznamenal Rychnov nad Kněžnou s1,9 %, Praha-Východ 2,1 %. Pod třemi procenty se pohybuje ještě Jičín, 3 % procent dosáhla Mladá Boleslav a Jindřichův Hradec.