Práce

Hodnocení pracovních pohovorů: Personalisté musí cítit zájem

Právě jste absolvovali pracovní pohovor a máte z toho smíšené pocity. Nestálo to za nic. Nebyl jsem dost přesvědčivý. Nezdůraznil jsem své přednosti. Úplně jsem se zamotal do slov, když jsem mluvil o svých nedostatcích. Máte tendenci sami sebe shazovat, přitom to nemusí vždy být tak zlé, jak se na první pohled zdá. Je dobré si ale představit si, co si o vás myslí personalisté, s nimiž jste mluvili. Že to neodhadnete? Poodhalíme vám roušku, co se děje poté, co odejdete a personalisté přemítají o tom, koho vzít.

Skutečný zápal nedá nařídit

Možná jste se snažili. Měli jste dobře zpracovaný životopis a v daném oboru dostatek zkušeností. Předem jste si zjistili informace o firmě, co vyrábí, čím se zabývá. Žádná otázka vás nezaskočila, a přesto vás nevzali. Nejspíš z vás ale nevnímali opravdový zájem. Jsou samozřejmě firmy, kde byste pracovali rádi – třeba proto, že vyrábějí produkt, kterému důvěřujete, nebo jste se doslechli, že se chovají hezky k zaměstnancům. Motivací je celá řada. Existují ale i jiné firmy, které sice vypadají dobře, ale přesto se pro ně nezapálíte – není to vaše vina. Každý má prostě své preference, to se nedá nařídit. Personalisté dají přednost někomu, u koho vycítí upřímný zájem. Vyhýbají se tak tomu, že jim nový člověk hned uteče.

Buďte sví a neblafujte

Dále se personalisté snaží posoudit, jestli zapadnete do současného týmu. S tím ale moc neuděláte. Zkrátka jste typem osobnosti, která se jim buď momentálně hodí, nebo ne. A to vy neovlivníte, protože samozřejmě nevíte, koho aktuálně hledají. Nejlepší je chovat se přirozeně a nejít proti své povaze. Jste spíš klidný a spolehlivý typ, který si řešení vždy promýšlí? Možná máte hodně energický tým a hledají nějaký protipól, který by ho uzemnil, a budete se jim hodit právě pro svou klidnou a spolehlivou povahu. Nesnažte se také tvrdit něco, co není pravda, byť by to bylo ve snaze udělat se lepším, než jste. Personalisty třeba odradí, když si protiřečíte – třeba zdůrazňujete časovou flexibilitu a pak z vás vypadne, že práce přesčas je vyloučená. Buďte sví a snažte se být v klidu.