Práce

Cítíte se nedocenění? Požádejte o zvýšení platu

Spousta lidí mluví o tom, že v současnosti je ideální doba k tomu, říci si o lepší finanční ohodnocení. I když průměrný plat u nás překročil hranici 27 tisíc, je řada míst a profesí, kde této výše nedosahuje. Velká část zaměstnanců má mzdu, která neodpovídá jejich pracovním výkonům a nasazení. Podle odborníků nyní nastává ten správný čas říci si o větší peníze. Kvalifikovaných lidí je nedostatek a firmám proto nezbývá než hledat cesty, jak si dobré zaměstnance udržet. Zkuste si proto říct o vyšší plat.

Nízká nezaměstnanost nikoho nepřesvědčí

Pokusíme se vám poradit, jak na to, abyste vyšší finanční ohodnocení skutečně dostali. Nejde totiž o to zaútočit na svého šéfa, ale zvolit vhodnou strategii a načasování. Šance, že pochopí, jaký potenciál se ve vás skrývá, tím pádem mnohonásobně vzroste. Ještě než za šéfem půjdete, důkladně se na schůzku připravte. Uvědomte si, že v současnosti je u nás nezaměstnanost na 5 %. Existuje řada pracovních nabídek, které firmy nejsou schopny obsadit kvalifikovanými lidmi. Odborníků je jednoduše málo. Pro vedoucí je přitom jednodušší, když dokážou dobře zaplatit kvalifikovaného člověka, kterého už mají ve svém kádru, než když musí hledat nového nezkušeného člověka a zaučovat ho s rizikem, že to nevyjde. Ovšem argument, že je nízká nezaměstnanost, před šéfem neobstojí. Jak tedy postupovat?

Nebojte se jít do toho

Zdůrazněte svému šéfovi svůj přínos pro firmu. Děláte různé činnosti i nad rámec svých pracovních povinností? Vyzdvihněte to. Není pro vás problém pracovat přes čas, když je potřeba? Upozorněte na to. Stejně tak mluvte o tom, co se vám v poslední době podařilo, jaké nové návrhy jste přinesli, co se v nich osvědčilo. Něco se třeba projevilo i vyšší tržbou, zlepšením výkonů – to vám samozřejmě nahrává. Ve firmách s velkou fluktuací poukažte i na to, že jste stabilní síla, na kterou se šéf může spolehnout, jste minimálně nemocní. Nabídněte třeba šéfovi i to, že rádi splníte nový úkol, novou výzvu. Bude to plus pro vás, zároveň si potvrdíte svoji pozici. Nebojte se a jděte do toho.