Ekonomika

Nemáte v mrazáku nemocné maso?

Jídlo je součástí každého dne. Zejména nyní (po vánočních svátcích) se opět snažíme zhubnout přebytečná kila, která jsme během těchto svátků nabrali. To ovšem v sobě nese nejtěžší úkol, a sice začít jíst zdravě. Správná, pravidelná, pestrá, kvalitní a hlavně vyvážená strava je totiž osmdesát procent úspěchu. Pokud k tomuto pravidlu budete poctivě být a pravidelně cvičit, pevná postava se k vám dostaví coby dup.

Zůstaňme ale u stravy. Jistě dbáte na to, aby ve vaší stravě bylo dostatek vitaminů, minerálních a jiných tělu prospěšných látek, což je skvělé. Dbejte ale také na to, co kupujete. Zelenina a ovoce jsou nejlepší ze zahrádky, protože neobsahují žádné postřiky a nejsou pěstovány rychle. Pokud jste loni zapomněli zasadit alespoň mrkev nebo brambory, jaro je tu, tak neváhejte a zasaďte si své produkty. Nejen, že vám značně pomůžou od zbytečných nákladů za potraviny, ale také vám zaručí lepší zdraví.

V obchodech totiž naleznete kde co. Je nutné, abyste kladli důraz zejména na koupi masa. V současné době se totiž rozeběhly spekulace, které byly následně potvrzeny, a sice že nejmenovaná firma prodala necelé dvě tuny polského kuřecího masa, které obsahovalo bakterie způsobující salmonelózu. Datum spotřeby, jež bylo natištěno na obalech, neslo číslo posledního lednového dne. Je ale možné, že jste jej zakoupili, ovšem uložili ho do mrazáku. Podívejte se raději na zmrazená kuřecí masa a na jejich datum spotřeby. S tímto se na kupující obrací i Státní veterinární správa.

Salmonelóza totiž není ledajaké onemocnění. Jedná se o nepříjemnou záležitost. Počáteční bakterie této nemoci pronikají do těla zejména ústy a vylučují se až stolicí nebo močí. Bakterie mohou být obsaženy jak v jídle, tak se například mohou usadit i na nemytých rukou.

Mnohdy se může stát, že jste nevědomě zakoupili jídlo již s bakteriemi, o nichž nikdo nevěděl. Ty lze ale dostatečně odstranit pomocí tepelné úpravy potravin. Pokud je ale vaše imunita dostatečně silná, onemocnění pro vás není nebezpečné. Ohrožení zejména bývají starší lidé nebo malé děti.