Osobnostní testy se stále častěji používají při pracovních pohovorech
Čeká vás pracovní pohovor? V tom případě se může stát, že ještě, než na něj dojde, bude od vás váš budoucí zaměstnavatel vyžadovat vyplnění některého z osobnostních testů.
Už nejde jen o kvalifikaci
Firmy si jsou vědomy, že si lidé přejí najít novou práci. Mají dostatek kandidátů, ze kterých mohou vybírat. A proto se stále častěji zaměřují nejen na znalosti jednotlivých kandidátů a na jejich kvalifikaci a vzdělání, ale také na jejich povahové rysy. Hledají konkrétní typ člověka, který se bude skvěle hodit do jejich zavedeného týmu. Bude to vedoucí týmový hráč, nebo se spíše poohlížejí po někom, kdo bude uvnitř týmu působit jako tmel a urovnávač sporů? To se dopředu nedozvíte.
Otázky, které jdou do hloubky
Některé osobnostní testy vám nabídnou test a jeho vyhodnocením se o sobě dozvíte mnohé. A jestli si myslíte, že se nepůjde do hloubky, mýlíte se. Ptají se vás například na to, zda často vyhledáváte nové přátele, zda vás rozpláče, když vidíte jiné lidi plakat, nebo zda dáváte v případě rozhodovacího procesu přednost srdci nebo tomu, co vám říká vaše hlava. V testu se může objevit také otázka, zda nejdříve pracujete a až poté si dopřejete relax, nebo zda děláte věci až na poslední chvíli.
Až 16 typů osobností
Výsledek testu vás možná překvapí. Dozvíte se o sobě i ty nejmenší detaily. A rozhodně se nebude generalizovat, stanete se jednou ze šestnácti typů osobností. Můžete tedy v budoucí firmě působit jako „diplomaté,“ „objevitelé,“ nebo třeba „advokáti.“ Firmy přitom mohou poznat, že právě váš osobnostní typ v jejich pracovním prostředí chybí. A dostanete tak důležitou výhodu oproti své konkurenci.
Někdy se může stát, že vás před samotným pracovním pohovorem požádají, abyste si udělali bezplatný osobnostní test. Odpovídejte pravdivě, nikdy nevíte, koho opravdu hledají. Třeba budete mít výhodu vy.