Půjčky

Co ovlivní výši úvěru, který dostanete?

Máte v plánu si pořídit úvěr na bydlení? Podívejte se na základní prvky, které ovlivní celkovou výši úvěru, který vám bude poskytnut. 

Základní informace, které musíte znát

Než se pustíte do důležitého životního rozhodnutí, je potřeba si zajistit základní informace. V podstatě je to podobné se situací, kdy se chystáte na svou dovolenou. Také si zjišťujete, jaký je kurz měn a porovnáváte jednotlivé nabídky institucí, u kterých si měnu vyměníte. Kurzy online zde dobře pomáhají zorientovat se v aktuálních informacích. I před požádáním o úvěr byste měli znát základní informace. Mezi ty se řadí například to, co ovlivní celkovou výši úvěru, který vám bude poskytnut. 

Úroková sazba České národní banky

Během posledního zasedání bankovní rady České národní banky v roce 2021 došlo ke zvýšení klíčové úrokové míry o jeden procentní bod. Úroková sazba se tak zvýšila již na 3,75 procenta. Zřejmě se dá očekávat, že tyto zásahy a navyšování sazeb bude ještě dále pokračovat. Zvýšení úrokové sazby České národní banky tak znamená růst cen úvěrů nejen pro firmy, ale také pro domácnosti. Právě výše úrokové sazby je podstatná pro zjištění celkové částky, kterou budete splácet. 

Inflace

Do celkové ceny, kterou nás bude daný úvěr stát, je potřeba také započítat inflaci. Zejména po době ukončení fixace se jedná o důležitý faktor, se kterým budeme pracovat. 

Rizikovost klienta

Do výše úrokové sazby se promítá také další faktor. Tím je rizikovost každého jednotlivého klienta. Většinou se míra rizikovosti zvyšuje zejména v případě, že má daný klient nižší příjem, nebo v případě, že je jeho příjem dokonce hraniční. 

Všechny tyto faktory ovlivňují celkovou výši úrokové sazby, která bude určovat, kolik celkově za vypůjčené finanční prostředky budete platit bankovní instituci zpět. U každého klienta se přitom konečná částka může poněkud lišit.