Půjčky

Na co se ptát sebe samotného, když si chceme půjčit?

Zeje vaše peněženka prázdnotou po finančně náročných vánočních svátcích? Nebo vám z nějakého důvodu vypadl měsíční příjem? Ať už za finanční tísní stojí cokoliv, východisko ze situace existuje. Tímto východiskem je půjčka. V nejlepším případě bychom si měli půjčit od svých nejbližších, kteří po nás nebudou chtít žádné úroky nebo nebudou vyžadovat měsíční splátky. Ne všichni si však mohou od rodiny nebo přátel půjčit, a tak se nabízí druhá možnost, kterou je nebankovní půjčka, ideálně po rychlá půjčka online, o kterou je nejen rychle požádáno, ale také je rychle schválená.

Než se však rozhodneme podat žádost o půjčku, ať už o bankovní nebo nebankovní, měli bychom se sebe samotného zeptat na několik otázek, které budou mít velké slovo při žádání o půjčku, které budou hrát velkou roli v tom, kolik si nakonec půjčíme. Jaké otázky bychom si měli položit?

Kolik zvládnu splácet?

Před podáním žádosti o půjčku bychom si měli vypočítat, kolik jsme ve skutečnosti schopni splácet. Je třeba si spočítat veškeré své příjmy, poté je nutné odečíst si fixní náklady, jako jsou platby za elektřinu, nájem nebo telekomunikační služby. A kromě jiného také musíme odečíst předpokládanou splátku. Následovně si položte otázku, jestli ze zbytku dokážete přežít, jestli nebudete živořit. Pokud vám zbyde částka, která se hodně blíží nule, raději si půjčku dobře promyslete nebo si alespoň promyslete výši splátky.

Potřebuju si půjčit opravdu tolik, kolik jsem napsal do žádosti?

Další otázku, kterou bychom si měli položit předtím, než kliknutím či podpisem odešleme žádost o půjčku, je, jestli si potřebujeme půjčit opravdu tolik, kolik jsme napsali do žádosti. Obecně platí dvě pravidla, a sice raději si půjčte méně než více a nikdy si nepůjčujte na věc, jejíž životnost či délka trvání je kratší než doba splácení půjčky.