Ekonomika

Jak snížit výdaje na nová okna?

Tepelně izolační vlastnosti každého okna v průběhu dekád klesají. Nastává tedy čas, kdy uvažujeme nad jejich výměnou. Jak to ale udělat, aby byla pořizovací cena co nejnižší?

Čas na výměnu se nezadržitelně blíží

Jak využít dotace na zateplení? Nová okna se na domech mění zhruba každých třicet až čtyřicet let. Díky moderním technologiím, které se v současné době používají, se ale doba životnosti prodlužuje. Stačí tak jen po čase vyměnit těsnění oken a jsou opět v ideálním stavu. Jako největší důvod pro výměnu lidé uvádějí pomalu se vytrácející, nebo již zcela nevyhovující tepelně izolační vlastnosti oken. Do bytu citelně proniká chlad z vnějšího prostředí. Někdy dokonce záclony prozrazují, že do místnosti přímo fouká mírný vánek. Dotace na výměnu oken vám pomohou snížit náklady na výměnu toho, co již dosluhuje. 

Státní program je štědrý

Dotace na zateplení vám výrazně pomohou uspíšit své rozhodnutí na výměnu oken. Velmi štědrý státní program se stará o to, aby podporoval úsporu energií v domácnostech. Díky kombinaci jednotlivých úsporných řešení si můžete přijít až na několik desítek tisíc korun. Celková částka, kterou vám stát nabídne, ale může být i mnohem více než sto tisíc. Vždy záleží na ploše, kterou budete realizovat, a na konkrétních úsporných řešení. 

Zateplení? 

Když se rozhodnete, že budete spolu s výměnou oken, dveří a dalších stavebních otvorů řešit i celkové zateplení budovy, výše státní dotace se ještě zvětší. Bude tak snadné dosáhnout na maximální částky, které můžete při rekonstrukci bydlení dostat. Snížíte tak nejen náklady na zateplení vaší budovy, ale také se postaráte o trvalou úsporu. Díky zateplení a výměně oken se sníží náklady na vytápění v rámci celého objektu. 

S výdaji na nová okna vám pomůže státní program Nová zelená úsporám. Dotace na zateplení jsou skutečně štědré.