Ekonomika

Jak udeřila koronavirová krize na českou ekonomiku. Hlad je nakonec jen v některých profesích

Koronavirová krize stále drtí českou ekonomiku (ale ostatně i tu světovou). Lidí bez práce přibývá, mnohé obory opatření výrazně postihla a na základě toho nejeden podnik zkrachoval. Je však pravdou, že mnozí lidé se nechtějí vzdát své práce nebo svého vysněného podniku, proto hledají jakékoli způsoby, aby se uživili. A jde vidět, že Češi jsou opravdu kreativním národem. Možná proto nakonec ne všechny obory zejí hladem.  

I když to kupříkladu restauratéři nemají zrovna jednoduché, mnozí přichází na opravdu zajímavé způsoby, jak se udržet nad vodou. A podobně je tomu i v dalších oborech. Podívejme se na několik oborů, kde je hlad a kde naopak stále rostou zisky.  

Daří se ajťákům i rozvážkovým společnostem 

Kdo si ani v době koronavirové krize nemůže stěžovat, tak jsou bezesporu informační technologové a dále také rozvážkové společnosti. Co se týče ajťáků, ti jsou svědky rapidně zrychlující se digitalizace. Díky tomu, že většina společností se snaží fungovat alespoň on-line, je poptávka po schopných informačních technolozích opravdu vysoká.  

Také se bezesporu daří i rozvážkovým společnostem. Ať už mluvíme o on-line supermarketech, které využívá stále více a více lidí, nebo mluvíme o kurýrech, kteří přenáší jídlo od restauratéra ke konečnému zákazníkovi. I po schopných kurýrech výrazně vzrostla poptávka.  

Jaké profese jsou nyní o hladu? 

Koronavirová pandemie má však i výrazně velkou svou stinnou stránku. Negativně se podepsala kupříkladu na hotelnictví, také na gastronomických provozech obecně. Právě lidé působící v těchto oborech si v uplynulých týdnech podle posledních průzkumů hledali práci v trochu jiných odvětvích a oborech.  

Otázkou nyní je, jak to bude s propouštěním. Většina odborníků se shoduje na tom, že až příští rok se ponese ve znamení velkého propouštění. Ne každá firma se hravě přehoupne do dalšího hospodářského roku.