Práce

Jak zaujmout personální oddělení? Zaujměte už e-mailem

Jistě jste si nejednou hledali práci nebo přinejmenším brigádu. Ať to vezmete z kterékoli strany, nejsložitější je vždy zaujmout příslušné pracovníky, kteří již před vámi nejednoho člověka přijímali. Jak tedy docílit toho, aby práci přiklepli zrovna vám? 

Důležitý je už začátek 

Vaše komunikace nejspíš začíná někde po internetu, ať již e-mailem, nebo čímkoli jiným, jako je třeba Facebook, Skype a podobně. V dnešní době internetu je možností doopravdy mnoho. V první řadě je tedy potřeba, aby dostatečně oslovoval již první kontakt. Ideální je být po celou dobu slušný a příjemně naladěný. 

Pokud nevíte, komu email píšete, je vhodné začít klasickým oslovením „Vážený pane, vážená paní,…“. Oslovení „Dobrý den,…“ je pochopitelně také v pořádku. Pokud však znáte jméno toho, komu je email směřovaný, je dobré jej oslovit konkrétně – „Dobrý den, pane Nováku,…“ Příjmení často vyčtete z emailové adresy, jediný problém je diakritika. Emailová adresa nikdy neobsahuje háčky a čárky, takže pokud si nejste jisti, jak se ono jméno píše, radši jej nezmiňujte. 

Co by měl takový email obsahovat? 

Jistě je dobré, aby váš email obsahoval důležité informace o vás. Dále pak jakýsi popis toho, proč byste práci o kterou se hlásíte chtěli dělat a proč byste se na ni hodili zrovna vy. Vhodné je, když se zde v této části „motivačního dopisu“ odkazujete například na životopis, který s emailem pošlete v příloze. Vypíchněte zejména zkušenosti, které souvisí s konkrétní pozicí. 

Pokud chcete udělat doopravdy dobrý dojem, k podpisu na závěr připojte ještě i přání hezkého dne. Před odesláním si pak zkontrolujte, zda máte text napsán pravopisně správně a zda jste ke zprávě připojili přílohu emailu. 

Poté již jen vyčkávejte na odpověď. K přání hezkého dne můžete ještě připojit dovětek „děkuji za Vaši odpověď“. Tím spíš Vám odpověď doopravdy přijde. 

Jak tedy napsat takový email? 

  • oslovení, pokud možno co nejvíce konkrétní 
  • představení své osoby 
  • proč byste práci chtěli dělat 
  • proč se na práci hodíte zrovna vy 
  • rozloučení 
  • poděkování za odpověď