Ekonomika

Jak vidět jen fakty a vyhnout se hoaxům

Žijeme v době plné nepravdivých informací, fake news nebo takzvaných hoaxů. Říkejte nepravdivým informacím, jak chcete, přesto se je naučte rozeznávat, abyste věděli, čemu věřit a čemu nikoliv. Pokud budete věřit takzvaným hoaxům, pokud je budete šířit, nemůžete se pak divit tomu, že lidé budou mít názory, s nimiž nesouhlasíte nebo které nejsou zrovna v kompetenci s tím, co se zrovna děje. Pokud zatím nevíte, jak hoaxy rozeznat, jak vidět jenom fakta, prozradíme vám, jak na to.  

Základem toho, abyste se naučili rozeznávat fakta od hoaxů, abyste se naučili vidět jenom fakty a nikoliv zmiňované hoaxy, je kniha, kterou dokonce i Bill Gates, který dlouhá léta kraloval žebříčku nejbohatších lidí světa, označuje za jednu z nejdůležitějších. Touto knihou je kniha s názvem Faktomluva, kterou by si měl přečíst naprosto každý, kdo nechce žít ve světě plném nepravdivých informací a faktů.  

Jelikož se hoaxy často týkají i ekonomiky obecně, je třeba si o ní něco zmínit.  

Co tvrdí autor knihy 

Podle autora knihy, která tedy nese název Faktomluva, lidé dostávají stále špatné odpovědi na jednoduché otázky, které pokládají. Dokonce lidé dostávají špatné odpovědi i na bizarní otázky, jako je třeba to, zdali ubývá extrémní chudoby nebo jaká je vůbec průměrná délka lidského života.  

Jelikož lidé dostávají špatné odpovědi na pokládané otázky, jejich svět se rapidně zkresluje. Kniha Faktomluva by tak měla člověku ukázat jeho několik instinktů, které rázem začnou ovlivňovat přijímání špatných odpovědí.  

Jaký je cíl knihy? 

Cílem knihy, jejíž název jsme již několikrát zmínili, je především to, abyste si něčeho vůbec všimli. Abyste si všimli třeba nějaké informace, která ve vás něco vyvolá, rázem byste o ní pak měli přemýšlet, jestli vůbec stála za vyvolané emoce.