Ekonomika

Že by konečně kůrovci odzvonilo?

České lesy jsou skutečně krásné místo, kam chodí celá řada z nás. Nejčastěji chodíme do lesa na hřiby, ale také se tam vydáváme jen tak na procházku, protože je tam zkrátka nádherně a dobře. Pokud patříte k lidem, kteří milují přírodu a milují les, jistě jste zaregistrovali opětovné velké množství kůrovců. Ti se opět pouští do všech stromů v českých lesích a lesníci opět neví, co s tím udělat. Naštěstí nedávno čeští vědci přišli s obrovským objevem, který by mohl zamezit všem kůrovcům v českých lesích. Objevili totiž látku, která pomůže kůrovce dokonale vyhubit.

Konkrétně se spojili vědci z České zemědělské univerzity a odborníci ze společnosti Lučební závody Draslovska Kolín a vynalezli látku, která má podle všeho mít až stoprocentní úspěšnost.

Že by lesníci nemuseli bojovat s nepříjemnými kůrovci?

Nově objevěná látka tak slibuje, že by lesníci nemuseli v budoucnu dlouho zápasit s nepříjemnými kůrovci. Ti by totiž podle všeho měli být snadno a rychle vyhubeni díky zmiňované látce. Nyní se musí ještě tým vědců pokusit o získání celosvětové registrace a lesníci budou mít od nepříjemných kůrovců konečně pokoj.

O jakou látku se jedná?

Otázkou je, jaká látka by mohla přinést dlouhodobou úlevu všem stromům v českých lesích. Podle všeho se jedná o látku nazvanou EDN, která se nenápadně na stromy aplikuje a radikálně vyhubí všechny škůdce v podobě kůrovce. Látka by se měla na stromy aplikovat pomocí takzvané fumigace. Postižené dřevo by se mělo pokrýt plachtou a pod ní by se měl vhánět insekticidní plyn. Plyn rozprostře na strom své molekuly, které se dostanou až pod kůru stromu, kde vyhubí všechny podoby nepříjemného kůrovce.

Látka by tak měla stoprocentně zneškodnit jak vajíčka, tak i larvy, kukly a samozřejmě dospělé jedince.