Ekonomika

Zisk Microsoftu roste, ale zisk majitele Googlu klesl

V poslední době se hromada společností potýká s tím, jak mají vůbec dál vést své zaměstnance, kam směřují či jaký je jejich plán. Je to hlavně z toho důvodu, že v poslední době není zrovna mnoho vhodných kandidátů na pozice, jež nejsou stále obsazena. Díky tomu řada společností snižuje svou výrobu, protože ji zkrátka nemá kdo vést. Nedostatek zaměstnanců v mnoha společnostech způsobuje to, že se společnosti vyskytují v červených číslech, což znamená, že se pomalu, ale jistě blíží ke krachu společnosti jako takové. Nicméně je nutné zmínit to, že některým společnostem se daří až nadmíru! Nejsou to jenom automobilky, ale také i jiné velké společnosti, které denně využíváme – například zisky Microsoftu se opět zvýšily, ale není se čemu divit, vždyť se jedná o společnost, jejíž výrobky využíváme dnes a denně. Co naopak pokleslo, tak je zisk majitele Google, který poklesl díky pokutě o rovnou třetinu.

Tento pokles se řadí k těm nejvyšším, a to od čtvrtého čtvrtletí 2008. Dnes však klesly zisky o rovných osmadvacet procent, což je opravdu mnoho. Jedná se zhruba o neuvěřitelné tři a půl miliardy dolarů, což je v přepočtu zhruba osmasedmdesát miliard korun. Tento zisk by se jinak zvýšil, nebýt pokutě, kterou společnost získala od Evropské komise.

Proč byla pokuta stanovena?

Evropská komise této společnosti začátkem léta udělila pokutu, a to ve výši dvou a půl miliardy eur, což je zhruba dvaašedesát miliard korun. Jednalo se o pokutu, která se vztahovala na zneužití dominantního postavení na trhu. Ve svém vyhledávači se zvýhodňovala vlastní služba pro porovnání obchodních nabídek. Podle společnosti, která Google vlastní, byla tato pokuta zaúčtována už ve druhém čtvrtletí.

Bez této pokuty by se ale jednalo o velice výrazné zvýšení. Příjmy Googlu totiž stouply o dvacet procent na zhruba osmnáct a půl miliard dolarů, což je tedy v přepočtu zhruba čtyři sta devětasedmdesát miliard korun.