Kde aktuálně chybí zaměstnanci?
Česká ekonomika je dneska na báječné úrovni, přesto se denně hledají nejrůznější způsoby, jak vyřešit problém s aktuální nezaměstnaností. Nezaměstnanost je dneska opravdu na nízké úrovni (dokonce jsme nejníže za poslední dvě dekády). Je to skvělé pro českou ekonomiku, ale bohužel je to špatné pro zaměstnavatele. Jak mají naplnit jejich volné pracovní pozice? Vždyť není nikdo, kdo by na ně mohl usednout.
Tedy nikdo kvalitní. Nebo není člověk s konkrétním vzděláním, aby na takový post vlastně usedl. Problémy s nedostatkem lidí jsou opravdu šílené – mnohé společnosti se bojí krachu, protože nemají lidi, kteří by mohli plnit objednávky odběratelů.
Ještě donedávna se hlavně hledali IT specialisté, dnes je krize naprosto v jiných oborech. Pojďme si nyní zmínit ty hlavní obory, v nichž chybí zaměstnanců opravdu rekordně mnoho.
• řemeslnictví
Dnes se už stoprocentně naplňuje přísloví, které říká, že řemeslo má zlaté dno. Bohužel zájem o řemeslnické obory je čím dál menší. Studenti nechtějí chodit studovat obor, který jim neslibuje hned ze začátku velké peníze. Jenže opak je pravdou – právě v těchto oborech si přijdou na slušné peníze, jen by to chtělo se trochu zajímat o českou ekonomiku a dění kolem sebe.
V řemeslnictví chybí více jak 300 tisíc řemeslníků. Zaměstnavatelé jsou zoufalí, protože už opravdu nevědí, kde lidi mají brát. Neustále se snaží získat řemeslníky i ze zahraničí, ale to jim bohužel nevychází, protože v porovnání se zahraničím stále nabízejí málo.
Jak již bylo zmíněno, nevypadá to s tímto oborem zrovna dvakrát dobře, protože zájem o pozice, jako je sklenář, kamnář nebo třeba kominík (kde by bylo lidí potřeba nejvíce), je minimální
• mateřské školy
Podle aktuálních informací taky ve velkém chybí lídři v mateřských školách. Chybí hlavně ředitelé, kteří by byli sebevědomí, nebáli se utvrzovat kolektiv kolem sebe, nebáli se řešit konflikty nebo se vcítit do jiných, ve školce malých, bytostí.