Práce

Buďte i doma produktivní. Jak na to?

Nový typ koronaviru přinesl do České republiky řadu zmatků. Kromě narůstající nezaměstnanosti došlo také ke zvýšenému množství práce z domova. Lidé pracující hlavně ve velkých korporátních firmách se octli najednou v pohodlí domova a pracují ze svého gauče. Jenže právě takzvaný home office není pro každého to pravé. Většina lidí už spadá do takzvané prokrastinace čili mnozí dělají všechno, jenom ne práci, kterou mají naplánovanou. Abyste však i v pohodlí domova byli dostatečně produktivní, prozradíme vám několik tipů, jak na to.  

Možná jste si do nynějška mysleli, že pracovat z domova je vlastně hračka, ale není to tak snadné, jak se na první pohled zdálo. Doma člověk neumí být mnohdy tak produktivní, jakým by mohl být v práci, kde není, co jiného dělat. Pokud taky bojujete s prokrastinací a pokud vás trápí, že nejste dostatečně produktivní, prozradíme vám několik tipů, které z vás opět udělají opravdu produktivního jedince.  

Chovejte se tak, jak kdybyste šli do práce 

Abyste předešli prokrastinaci, je dobré si do hlavy vsugerovat myšlenku toho, že vážně jdete do práce. Ráno se proto oblékněte, klidně do tepláků, udělejte si kafé jako v práci a usedněte k počítači, jak jste zvyklí. Nedovolte, aby se vám do vašeho programu vměstnalo umývání nádobí nebo věšení prádla, to přece nespadá do vašeho všedního pracovního dne.  

Mějte vyhraněný prostor pro práci 

Je velice důležité, abyste měli předem vymezený prostor na práci. Ideálně by to měl být stolek, který je mimo všechna rozptýlení. Pokud však nemáte vlastní kancelář v domácnosti, postačíte si i s jídelním stolem, od něhož se dá také pracovat z domova. Pamatujte ale na to, aby vaše dané místo nebylo nijak přeplácané nebo rušivé. Udělejte si to zkrátka takové, jaké to máte v práci.  

Dodržujte pauzy 

Pracovat bez přestávky je špatně, pro home office to ostatně platí dvojnásob. Každý člověk musí respektovat potřeby svého těla, jen tak se může člověk následovně soustředit. Proto nezapomínejte na pauzy na oběd či svačinu, nezapomínejte ani na pravidelné protahování se, pokud jste na to zvyklí a pokud to tak máte nastolené i v zaměstnání.