Práce

Češi jsou se zaměstnáním spokojení, jen málokdo hledá aktivně novou práci

Ať si říká, kdo chce, co chce, průzkumy a statistiky mluví jasně – podle nich jsou Češi ve svém stávajícím zaměstnání spokojení, nemají potřebu si hledat novou práci. Podle všeho aktivně nové zaměstnání hledá opravdu jenom zlomek lidí. Za posledního půl roku podle průzkumů změnil práci každý šestý pracující člověk, o změně nadále uvažuje pouze pětina lidí, ovšem aktivně hledají práci jenom čtyři lidé ze sta. To znamená, že Česká republika a jednotlivé firmy nabízí svým zaměstnancům opravdu skvělé podmínky pro práci.  

Není to však dobrá zpráva pro zaměstnavatele, kteří aktivně hledají nové pracovníky. Přece jen o zaměstnance je stále nouze, hledají je často u studentů, dokonce k nějakým pracím využívají i vězně. Někteří zaměstnavatelé se snažili schopné pracovníky převzít od své konkurence, ale pokud jsou spokojení, nejdou z firmy pryč. Zaměstnanecká krize tak pravděpodobně bude ještě nějakou chvíli pokračovat.  

Nejvíce spokojené jsou ženy 

Jak jsme zmínili nedávno proběhl zajímavý výzkum, který se zaměřoval na to, jak jsou lidé ve svém zaměstnání spokojení. Podle všeho je spokojená drtivá většina lidí, konkrétně sedmdesát procent lidí. Jsou to zejména ženy, které jsou spokojenější. Tomu se ostatně nemůžeme také divit, většina žen sedí na židlích vedoucích pozic, vydělávají takřka stejně jako pánové. Rovnoprávnost mužů a žen je v Česku totiž aktuální téma.  

Stále je tu i strach 

I když to všechno může znít velice růžově, není to tak růžové. Mezi dotazovanými byli i ti, kteří se bojí o svou práci. Se zaměstnaneckou krizí přichází také vyhazování z nadbytečnosti nebo z důvodu krachu společnosti. O ztrátu svého zaměstnání se však bojí jen čtyři procenta lidí.  

Oproti spokojenosti obavy cítí spíše pánové než ženy, a to hlavně ti mladší, kterým ještě není ani pětadvacet let. Strach mají i starší ročníky, tedy lidé nad pětapadesát let.