Ekonomika

V Česku inflace roste, v eurozóně klesá

Česká republika se každým rokem potýká s určitými problémy, ale to je ostatně už samozřejmostí. Vloni to byla hodně řešící se uprchlická krize, nyní se vše točí kolem nezaměstnanosti. Ta je sice čím dál nižší, ale pracovní síly moc není. Zaměstnavatelé se dokonce rozhodli i zvýšit platy, jenže ani tento razantní krok nezadržel vlnu jejich pracovníků, která se rozhodla, že zamíří za lepšími pracovními možnostmi a za mnohem lepším pracovním ohodnocením do zahraničí.

Mimo jiné také začíná opětovaně růst cena zboží, a to konkrétně potravin. Mléčné výrobky jdou s cenou nahoru stejně jako zelenina, která zaznamenala jednu z nejhorších úrod vůbec. Není se tedy čemu divit, když si nyní začátkem jara většina lidí pořizuje svou vlastní drůbež a začíná si sázet co největší množství zeleniny. Toto neustálé zdražování a do jisté míry i zavedení elektronické evidence tržeb má však i dopad na naši inflaci, Ta se podezřele rychle zvyšuje. Nyní dosahuje dvou celých čtyř procent a spekuluje se, že během roku se vytáhne ještě o čtyři desetiny nahoru. Jenže v eurozóně se děje něco naprosto odlišného – tam inflace zase podezřele klesá.

Nyní dosahuje poloviny druhého procenta

Na konci února tato euro inflace zastavila na dvou procentech. Měsíc je fuč a vyplynulo na povrch nové číslo, které je o pět desetin nižší. Co se na tomto výrazném poklesu podílelo? Zejména se jedná o zpomalení růstu cen energií. Ty totiž v zemích platících eurem stouply o sed celá tři procenta oproti těm únorovým, která činila devět celá tři procenta. Rostly však ceny u potravin, tabáku a alkoholu. Oproti únoru se však jednalo o stabilnější a pomalejší růst, který dosahoval necelých dvou procent. V únoru se jednalo o dvě a půl procenta.

I když se však země platící eurem nyní radují, že je jejich inflace nízká, většina odborníků je přesvědčena, že během roku inflace stoupne, a to o rovnou polovinu, a sice až ke třem procentům. Důvodem bude obrovské množství peněz v ekonomice, které se začnou v průběhu roku ještě více zvedat.