Práce

Chcete změnit práci? Představíme obory, kde máte šanci

Někteří lidé si vyberou práci v oboru svých snů a nechtějí nic měnit. Klidně tak vydrží celý život, protože cítí uspokojení a z něj pramenící finanční ohodnocení. Jiní ale neváhají svoji práci změnit třeba i několikrát za život. Lákají je nové výzvy. Hledají obory, které zrovna letí, kde se člověk může uplatnit a vydělat. Flexibilita na pracovním trhu pro ně zkrátka není jenom prázdným pojmem. Kam tedy nyní obrátit svůj zájem, pokud toužíte po změně?

Průmyslová výroba roste

Výrobní a průmyslové podniky zažívají boom. Hledají dělníky, ale také kontrolory kvality, mechaniky, operátory výroby, soustružníky, nástrojaře, operátory výroby. A mají těchto profesí silný nedostatek. Pokud jste tedy vyučený v nějakém oboru se zaměřením na strojní výrobu, absolvent strojní průmyslovky, máte jedinečnou šanci získat zaměstnání v tomto oboru, ale i pokud jste odjinud a máte chuť se rekvalifikovat, nejste bez šance. Platy zde rostou, mohou dosáhnout i 29 tisíc. Zpátky nabírá i administrativa, pracovníci zákaznických servisů, tedy místa, ze kterých se v době krize často propouštělo. Nyní je ale vidět, že se situace firem zlepšuje a opět posilují. Ovšem jako průměrnou mzdu v tomhle případě ministerstvo práce uvádí asi 19 tisíc.

Jako účetní se rozhodně neztratíte

Posiluje rovněž stavebnictví, kde si průměrně můžete přijít asi na necelých 26 tisíc. V hledáčku jsou dělníci, ale i zedníci, topenáři, stavební inženýři. Velký boom nastává třeba ve výstavbě bytů. Stranou nezůstává ani doprava a zásobování. Obrovský nárůst zaznamenává například kamionová doprava, kde firmy velmi intenzivně hledají řidiče. Žádaní jsou ale i skladníci, dispečeři a podobné profese, kde průměr mzdy dosahuje cca 26 tisíc. Stoupá počet nabídek i v oblasti financí a účetnictví. V průměru v bankovním sektoru dostanete 28 tisíc, jako účetní můžete získat od 23 do téměř 30 tisíc, závisí to hlavně na vaší praxi a konkrétním regionu, kde práci hledáte.