Ekonomika

Ekonomika v Česku rapidně roste!

Tento rok je pro Českou ekonomiku velice zvláštní. Na jednu stranu jsme se nejdříve potýkali s opravdu rychle rostoucí inflací, kterou měli na svých bedrech především neustále rostoucí ceny benzinu, na které už jsme si ostatně zvykli, protože benzin a nafta se zdražuje stále. Mimo to se však začaly zdražovat i ostatní potraviny, proto jsme se je rozhodli pěstovat na svých vlastních zahradách. Následně pak ušetříme. Potom jsme se potýkali s velkou nezaměstnanosti, která zase opadla ve chvíli, kdy se začalo oteplovat, a do kurzu přišly oblíbené sezonní práce, které mají teď své ziskové období. Ostatně nezaměstnanost tedy zase klesla, přesto ekonomika byla nějak podezřele stabilní. To se ovšem zase změnilo. Zkrátka v České republice dlouho nic nezůstane netknuté, ale na takové rychlé změny si musíme už zvykat, protože takových změn nebudeme svědky jenom v oblasti ekonomiky, ale hlavně v politice, kde nyní panují hotové šílenosti.

Nyní se růstem ekonomiky zabývá mnoho institucí, které sledují aktuální růst či pokles české ekonomiky. Podle Mezinárodního měnového fondu však naše ekonomika v příštích měsících rapidně poroste, má zrychlit dokonce na tři procenta. Abychom byli konkrétní, jedná se o růst zhruba dvě celá sedm procent. Je to jisté zvýšení od minulého roku, protože během loňského roku se hrubý domácí produkt povytáhl jenom na dvě celá tři procenta.

Co podporuje spotřebu?

Podle Mezinárodního měnového fondu spotřebu podporují především nízké úrokové sazby a také růsty reálných mezd. Podle nich se máme těšit na lepší českou ekonomiku. Optimismus tedy nechybí ani zdaleka. Ministerstvo financí však nevidí situaci tak růžovou, jak doopravdy je. Předpokládali trochu s většími procenty, než jaké se ve skutečnosti objevily jako reálné. S růstem však také nadále počítá, ale až v příštím roce, kdy by mělo dojít podle nich ještě k rychlejší ekonomice, než je tomu letos.