Ekonomika

Je lepší platit na e-shopu kartou nebo převodem?

Jelikož žijeme ve světě plném internetu, tak většinou z něho i leccos kupujeme. Už nechodíme do obchodu ani pro potraviny, protože si zkrátka můžeme zajít jen tak na rohlik.cz nebo na kosik.cz a můžeme si dovézt své oblíbené potraviny přímo až k nohám. Ovšem ať už nakupujeme na internetu cokoliv, měli bychom vědět, jestli je nebo není nějaký rozdíl mezi placením kartou či převodem.

Nejčastěji platíme kartou ihned, online. Je to mnohem rychlejší, protože většinou se platba odešle a přijde na účet v tom samém okamžiku, co peníze odejdou z našeho účtu. To znamená, že naše objednávka bude poslána rychlostí blesku a že do dvou dnů ji opravdu máme doma (jedná se o nakupování nábytku či podobných věcí).

Co se ale týče převádění peněz pomocí klasického převodu, je to trochu zdlouhavější. Jenže ten hlavní rozdíl netkví v tomto – v té rychlosti – ale tkví v rozdílu, který je spojen s EET. ¨

Co je tedy výhodnější z pohledu EET?

Elektronická evidence tržeb nám komplikuje podnikání už skoro rok. Většina firem si na to zvykla, ale přece jenom někteří tomuto systému neustále neumí přijít na kloub. Tedy hlavně ti, kteří provozují internetové obchody.

Pokud bychom nad touto problematikou měli pouvažovat, tak je rozhodně výhodnější platit převodem. Obchodníci totiž nemusí přijaté platby nijak registrovat v systému EET. Tyto finanční správy jsou totiž evidované samotnými bankami, tudíž mají jakousi „elektronickou stopu“. Tudíž bude jasné, že platby byly provedeny a že banky o tom vědí. Navíc stát tuto elektronickou stopu může bez problémů kontrolovat.

Co se týče plateb ihned kartou, tak zde je povinnost evidovat platby v EET navzdory tomu, že nějaká elektronická stopa existuje.

Proč tolik komplikací?

Na první pohled se zdá, že je to příliš komplikované. Když se na to podíváme z blízka, tak to opravdu komplikované je, protože třeba taková platba kartou je evidována několikanásobně. Nejdříve je identifikována v době, kdy se zadá platba, poté když se odečte platba z účtu a následně pak ještě v aplikacích, které platbu zprostředkovávají. Taky je evidována v platebních bránách, pokud využívají e-shopy tuto možnost.