Ekonomika

Microsoft už jako Apple. Tržní hodnota se vyrovnává

Společnost Microsoft vám jistě nemusíme představovat. Díky této společnosti se zakladatel Microsoftu udržel několik dlouhých let na první příčce žebříčku nejbohatších lidí na světě. I když Bill Gates je svým jměním pro mnohé nedosažitelným, společnost Microsoft nemá tak velkou tržní hodnotu. Tržní hodnota společnosti byla mnohem menší než tržní hodnota společnosti Apple, ale to se v nedávné době změnilo. Tedy ne tak úplně – zatím se jen tržní hodnota dotahuje na společnost Apple.

Společnost Apple se před čtvrt rokem stala první americkou veřejně obchodovanou společností, jejíž tržní hodnota překonala hranici bilionu USD, což je zhruba třiadvacet bilionu korun. Ovšem na své pozici se nejspíše neudrží dlouho, jelikož se na její úroveň dostává i jiná společnost, a to právě společnost Microsoft, která by společnost Apple mohla na místě vystřídat.

Zatímco v nedávné době se akcie společnosti Apple zvedly na 1,3 procenta, po ukončení obchodování akcie následovně klesly, a to o více, než jaké bylo zvýšení, a sice o 1,77 procenta. Bylo to zejména proto, že se mělo uvalit clo na dovoz produktů, a to i iPhonů.

V porovnání s akciemi společnosti Microsoft – sice akcie společnosti Microsoft také klesly, ovšem klesli jen o tři desetiny procenta oproti skoro dvouprocentnímu poklesu akcií společnosti Apple. Obě společnosti jsou tak na zhruba stejné hranici tržní hodnoty, zatím ale vévodí Apple.

Po osmi letech změna

Apple svou tržní hodnotou překonal společnost Microsoft už v roce 2010. Od té doby se pyšní větší tržní hodnotou. Jenže před čtyřmi lety společnost Microsoft změnila generálního ředitele a najednou se společnost nestala tak závislá na softwaru Windows. To ji posílilo a díky tomu se začala postupně zvedat tržní hodnota, jelikož firma začala hrát na více stran.

O společnosti Microsoft

Společnost Microsoft je v současné době jednou z největších amerických společností. Podle tržní kapitalizace v roce 1998 se dokonce jedná o největší americkou firmu. Pozici si firma držela až do roku 2000, poté však praskla internetová bublina a gigant ztratil své označení “největší americká společnost”.