Půjčky

Co nás svádí, přesto bychom si na to neměli půjčit?

Jednou za čas si potřebuje půjčit opravdu každý. Ovšem je nutné vědět, kdy si půjčit můžeme dovolit a kdy nikoliv. Půjčky jsou zrádné a nebezpečné a rozhodně by to neměla být jediná možnost, která nám umožní si něco koupit. Nejdříve bychom si měli položit ruku na rameno a říct si, jestli si na danou věc neumíme našetřit. Zbytečně se pouštět do půjček kvůli technologii nebo kvůli drahé kabelce – to není rozhodně dobrý nápad.

Samozřejmě někdy si půjčit musíme. Je to hlavně tehdy, kdy dostaneme výpověď nebo kdy z nějakého důvodu budeme mít nižší příjem (například kvůli marodění), tudíž nebudete moct splatit své povinné závazky. Většinou si půjčky musí vzít ten, kdo nemá finanční rezervu (tedy peníze stranou). Ta většinou postačí k tomu, abychom splatili nájem nebo poplatky za vodu, ale pokud si nešetříte tehdy, kdy můžete, bohužel vám nic v době krize nebude moct pomoct. A tak si budete muset vzít úvěr, abyste neskončili pod mostem.

Pokud si ale chcete půjčit jenom na nedůležité věci, třeba na to, co chcete, ale nemůžete si z důvodu nízkého příjmu dovolit, pak je třeba to zvážit.

Na co si nepůjčovat?

Žijeme v době, kdy musíme mít všechno, co mají ostatní. Například techniku. Všichni touží po novinkách od společnosti Apple, ale jenom málokdo si takové výrobky může dovolit. Kvůli těmto výrobkům si však jsou lidé ochotni půjčit, což je chyba, protože si vezmou úvěr kvůli zbytečnosti.

To samé platí i u oblečení – přece je zbytečné si půjčovat na drahou kabelku.

Když to chci, je třeba si našetřit

Na takové záležitosti bychom si měli našetřit. Není dobré se zbytečně pouštět do hrátek s úvěry. Splácet takové závazky není jednoduché, hlavně pokud k nim platíte ještě třeba nájem nebo jiné další poplatky třeba na energie a váš měsíční příjem je průměrný. Proto si raději odkládejte pár tisíc stranou – dopřejete si techniku později, ne hned. Aspoň zjistíte, jestli výrobek chcete či nikoliv.