Ekonomika

Nejsvobodnější země v EU? To je Česko!

Evropa je plná krásných míst, kam bychom se jednou měli podívat. Ale stejně, jako jsou pro nás zahraniční státy lákavé, tak je lákavá právě Česká republika pro zahraniční obyvatele. Není se čemu divit, vždyť i Česko oplývá řadou krásných míst, která musíme alespoň jednou za život vidět, než se pustíme do poznávání světa a jiných lákavých kultur. Navíc Česko jakožto takové je nyní vyhlášeno za nejsvobodnější zemi v Evropské unii. Přesně tento fakt tvrdí ekonomický institut, který však také prohlásil, že jeden zákon toto označení může zase nadobro změnit, a to protikuřácký.

Proč ale tento zákon má takové skvělé a unikátní označení změnit? Je to zejména z toho důvodu, že je Česká republika nejsvobodnější, co se týče životního stylu. Kouření je povoleno takřka všude, proto si tu lidé na nic nestěžují. Jenže protikuřácký zákon může naprosto všechno změnit. Přesně to vyplynulo konkrétně z žebříčku Nanny State Index, který každoročně sestavuje Epicenter ve spolupráci s londýnským institutem, který se zaměřuje na ekonomické záležitosti Evropské unie.

V jaké zemi stát rozhoduje za své občany?

Nejméně svobodnou zemí je podle aktuálního žebříčku Finsko, potom ho následuje například Velká Británie, která je proslulá svou drahotou, a také Irsko. Žebříček se stanovuje na základě posouzení, jak například země regulují elektronické cigarety, jak je to v dané zemi s tabákovými výrobky, jak moc jsou drahé potraviny či například alkohol. Většinou se v hotovém čele žebříčku ukazuje země, která svým obyvatelům nevěří, proto je nenechá svobodné. Na druhém konci je Česko. Česko (obdrželo skoro dvanáct bodů – konkrétně jedenáct a půl) svým občanům nejspíše věří až moc, proto je nejsvobodnější zemí. Ovšem protikuřácký zákon najednou přinese mnoho omezení a změní toto postavení v rámci Evropské unie stoprocentně.