Ekonomika

Neustálé zdražování pronájmu bude stále trvat

Každý člověk jednou (i víckrát) zažije ve svém životě změnu, která se týká jistého stěhování. Zamilovaný pár touží žít samostatně, aby si zkusil, jak jim bude vztah fungovat i ve společné domácnosti. Studenti však odcházejí do svého příbytku kvůli studiu. Jiní si nacházejí lepší pracovní příležitosti v jiných městech. Ke stěhování tedy vede velké množství důvodů, ale jistě to zažije každý z nás. Co všechny však spojuje, je, že prvním samostatným příbytkem bude byt, který si pronajmeme. Jenže najít takový vhodný byt je v dnešní době vážně velký oříšek, protože většinou se setkáváme s obrovskými provizemi realitních kanceláří, které nám i slušný nájem a kauci naprosto zprotiví obrovskou sumou, kterou budeme muset zaplatit při prvním styku. Jenže naším problémem nebude právě provize realitním kancelářím, ale obrovský zájem, s nímž se nyní budeme setkávat čím dál častěji. Zdražovat totiž v tomto roce plánují tři čtvrtiny společností a pronajímatelů.

V průměru se bude zvyšovat o čtyři procenta

Snižování cen se nás letos nedotkne, jedná se pouze o tři procenta, která jsou ochotna snížit své nájemné. Zvyšovat bude však konkrétně osmasedmdesát procent všech developerů. Možná by většinu lidí napadlo, že se bude zdražovat zejména ve velkých městech, ale konkrétně Praze se tato situace vyhne. O přehnaně velký nájem totiž nemají ani Pražané zájem. Ve velkých městech se totiž i nyní nacházíme v situaci, kdy je nabídka bytů velmi drahá, a to ať už se bavíme o nájmu nebo o koupi nějaké nemovitosti. Pokud se rozhodnete pro koupi, od dubna si na doporučení ČNB budete moct vzít hypotéku, a to do devadesáti procent hodnoty zástavy nemovitosti. Průměrná úroková sazba bývá zhruba jedna celá osm procent.

Díky většímu nájmu se obyvatelé Česka rozhodují především pro koupi nemovitostí, protože každého přijde mnohem výhodněji. Ovšem i zde půjdou ceny nahoru.