Ekonomika

Prazdroj? Ten už patří Japonsku!

Česká republika je především proslulá svým báječným pivem. Nikde v žádném jiném státě nenajdete tento mok tak vynikající a chutný jako právě u nás. Často mnoho lidí také říká, že nepotřebují jen na dovolenou ke slanému moři, když i Česká republika má své moře, a to moře piva. Turisté sem jezdí také ochutnávat nejrůznější hořké nápoje z různých pivovarů, ale už od jednoho výrobce piva nebude mít chuť ryze českou. Plzeňský Prazdroj, který je nejen u nás, ale také ve světě známý jako náš největší výrobce piva, totiž odkoupilo Japonsko. Nejedná se však o jedinou koupi, kterou Japonci absolvovali.

Mimo Plzeňský Prazdroj Japonsko koupilo i další pivovarnické skupiny

Asi nám to pivo závidí, dalo by se říct. Japonsko totiž tak dobrý mok nemá a nikdy ho sama ani nevyrobí. Proto se rozhodla odkupovat pivovarnické skupiny u nás, aby snad vynikala naprosto ve všem. Například již zmiňovaný Prazdroj odkoupila za dvě stě miliard korun. Další pak za menší částky. O všechny koupi se však postarala japonská společnost Asahi, která se mimo českých pivovarních značek stane také majitelem i polských, maďarských či rumunských firem. V Polsku do jeho vlastnictví spadá podnik Tyskie a Lech, v Maďarsku Dreher a v Rumunsku společnost značky Ursus. Ovšem ani naši bratři Slováci nezůstali bez újmy. Tam jim Japonsko vzalo Topvar.

Všechny tyto společnosti se nyní budou znát pouze pod jedním jménem, a to Asahi Breweries Europe Ltd. Regionální centrálou bude Praha, i když společnost skutečně sídlí v Tokiu.

Firma samozřejmě bude dále dbát na to, aby kvalita všech značek byla zachována. Mají totiž hlubokou úctu ke všem tradicím, které si jednotlivé společnosti během minulých let vypěstovaly. Je odhodlána dále rozvíjet tradice a kulturu. Samotné Asahi je totiž také výrobcem piva, lihovin a nealkoholických nápojů. Zaměřuje se však také na prodej a výrobu potravin.