Práce

Jak nezaměstnanost ovlivňuje naše zdraví?

Nezaměstnanost silně ovlivňuje lidskou psychiku a tím také zdraví. Jedná se o jeden z nejsledovanějších jevů z pohledu ekonomiky v daném státě, kdy je cílem mít nezaměstnanost nízkou. Nezaměstnanost je způsobená nerovnováhou mezi nabídkou a poptávkou na trhu práce. Člověk může práci ztratit hned, aniž by to čekal a do stavu nezaměstnanosti se dostane bez mrknutí oka, a právě toto období může mít zásadní vliv na lidské zdraví. Jaké dopady na lidské zdraví nezaměstnanost má? Dozvíte se v dnešním článku. 

Dlouhodobá nezaměstnanost 

Největší dopad na lidské zdraví má dlouhodobá nezaměstnanost. Krátkodobá nezaměstnanost nemá zásadní vliv na psychiku člověka, jedná se pouze o krátký časový úsek bez práce, který je důvodem hledání vhodného místa (často se jedná o čas po ukončení vzdělání či při změně pracovního místa). Naopak dlouhodobá nezaměstnanost má na psychický stav výrazný vliv.  

Dochází k poklesu životní úrovně, s tím souvisí ztráta sociálního kontaktu, negativní vliv na rodinu a rodinné vztahy a frustrace. Frustrace a stres silně ovlivňuje naše zdraví, které s psychikou úzce souvisí. Jaké jsou tedy dopady nezaměstnanosti?  

Dopady nezaměstnanosti na lidské zdraví 

Nezaměstnanost může přinést psychické poruchy nebo vážná onemocnění (spojená s chováním člověka v době nezaměstnanosti). Například je vyšší riziko vzniku cukrovky (ze zvýšeného množství cukru a málo pohybu), také se může projevit astma nebo dochází ke vzniku neurózy či změně osobnosti. 

Jak zvládnout dobu nezaměstnanosti 

Abychom předešli možným negativním dopadům na naše zdraví, je nutné zajistit tělu zdravou stravu, dostatečný pitný režim a dostatek pohybu. Vyhýbat bychom se naopak měli konzumaci alkoholu, kouření cigaret a požívání zakázaných látek. S dobrým psychickým stavem Vám také pomohou motivační knihy a podpora rodiny a přátel.