Ekonomika

Nízké ceny benzinu v Česku? S těmi je zase konec

To, že se v České republice zdražuje, co může, na to jsme si už zvykli. Aktuálně se budeme potýkat se stále rostoucími cenami u zeleniny a podobných produktů, protože úroda byla díky počasí ne zrovna výtečná. To se ostatně projeví i na cenách po české úrodě, protože dubnový mrazík zničil řadu úrody i na území České republiky. Ostatně se zdražováním jsme se setkali také na všech pumpách, protože právě benzin a nafta jsou něco, co jde cenově nahoru neustále. Chvilku jsme se mohli těšit z cen benzinu, které podezřele klesaly, nyní se však této radosti zase vyhneme, protože ceny porostou, a to opravdu rychlostí blesku.

Ropa nám dělala chvilku radost, protože jsme se chvilku mohli potýkat s relativně přijatelnými cenami, které jsme utratili za pohonné hmoty do auta. Nyní však vyšlo zase najevo, že ropa zdražuje, proto nízké ceny benzinu a nafty na všech benzinkách zase skončí. Aktuálním nízkým cenám tedy dejme urychleně pápá.

Omezení těžby ropy

Cena ropy poroste zejména díky tomu, že je ovlivněn hlavně shodou Ruska a Saúdské Arábie na omezení těžby, a to až do jara příštího roku. Toto omezení těžby nám však může řádně finančně zavařit. Současné ceny benzinu a nafty jsou nejnižší od začátku letošního roku. Zlevnilo se v průměru o dvacet halířů. Ovšem díky tomu, že se prodlouží těžební limit do konce jara 2018, cena pohonných hmot o několik halířů, možná i korun, zase poroste.

Omezení však nehodlají podstoupit jenom tyto dvě země, ale také se chystá k omezení těžby roby i OPEC. Prodloužení limitu je v podobě spekulací, které však nabudou na platnosti. Prodlouží se tak omezení od pětadvacátého května. Pakliže by vás však zajímalo, díky čemu bychom mohli za pohonné hmoty ještě něco ušetřit, je odpověď jednoduchá, protože je jenom jedna – šance nám nyní tvoří jenom Amerika, která by mohla zlevnit ropu díky větší produkci ve Spojených státech amerických.