Ekonomika

Novinky pro podnikatele: nastanou změny v penzijním a životním pojištění

Podnikatelé musí začátkem roku vždy zbystřit. Mnohdy je čekají různé změny, které není radno zapomínat. V letošním roce se budou muset popasovat zejména s různými daňovými změnami. Především se očekává nový daňový balíček.

Opožděný daňový balíček

Původně měl daňový balíček platit už od 1. ledna 2017, ale jeho schvalování se pozdrželo. Proto zřejmě začne platit až v průběhu roku. Účinnosti zřejmě nabude až 1. dubna 2017. Nicméně musíme upozornit na skutečnost, že některé v něm zahrnuté změny platí pro celé zdaňovací období roku 2017. Proto je třeba věnovat novým pravidlům pozornost už nyní. Od ledna 2017 se zvyšuje limit pro osvobození od daně z příjmu fyzických osob, pokud jde o příspěvek u zaměstnavatele na penzijní připojištění se státním příspěvkem, penzijní pojištění a doplňkové penzijní spoření z celkem 30 000 Kč na 50 000 Kč. Co to znamená v reálu?

Daňové úlevy budou větší

Jestliže vám firma přispívá na penzijní připojištění, doplňkové penzijní spoření nebo soukromé životní pojištění, potom tento příjem je pro vás osvobozený od daně až do 50 000 Kč, nikoli jenom do 30 000 Kč, jako tomu bylo dosud. Jestliže ale příspěvky na pojištění či spoření uvedenou hranici přesáhnou, potom se počítají do hrubé mzdy a vy z nich musíte odvádět daň i pojistné. V případě penzijního připojištění se státním příspěvkem a životního pojištění se nezdanitelná část základu daně zvyšuje z 12 000 Kč na 24 000 Kč. Jde tedy o to, že se zvyšují daňové úlevy na penzijní a životní pojištění. Také se mění výpočet částky odpočítávané od základu daně. Do této chvíle se od zaplacených příspěvků ročně odečetlo 12 000 Kč, ovšem teď se bude snižování provádět zvlášť za každý měsíc. Odečítat se budou jenom části měsíčních příspěvků přesahujících maximální výši příspěvku, od něhož máte nárok na státní příspěvek v maximální výši. O měsíční příspěvek pod 1000 Kč nelze základ snižovat, ale mohou se odečítat mimořádné příspěvky před koncem roku nad 1000 Kč.