Ekonomika

Na opravu Notre-Dame přispěl Badoo i společnost Disney

Nedávno celým světem otřásla zpráva, že hoří jedna z nejkrásnějších památek na světě, a sice oblíbená pařížská katedrála Notre-Dame. Celý svět sledoval se zatajeným dechem to, jak se zrovna rekonstruovaná budova ocitá v plamenech a jak se ji snaží hasiči uhasit. Dlouhý boj s ohněm trval několik hodin, padla dokonce i střecha této katedrály. Oheň se sice povedlo nakonec zkrotit, ovšem škody sahají do šílených sum. Automaticky se spustila sbírka, ve které se nyní nachází už přes miliardu eur. Bylo a je skvělé sledovat, jak se svět spojí, když jde o záchranu něčeho, co nás ostatně napříč zeměmi do Francie přivádí.  

Katedrála Notre-Dame zrovna procházela rekonstrukcí, vždyť už si to zasloužila – stojí na tom samém místě už osm set let. Z velké části byla katedrála poškozena. Podle všeho měl požár vypuknout nešťastnou náhodou při rekonstrukci, také se hovoří o tom, že dělníci zde kouřili, což měli přísně zakázáno, ovšem je to jen předmět spekulací.  

Hned po uhašení oznámil francouzský prezident velice atraktivní pětiletý plán, během kterého by se mohla oprava a také rekonstrukce katedrály opravit. Jenže stál hromadu peněz. Finanční podpora však vzešla i od takových firem, od nichž by se to nečekalo.  

Kdo přispěl na opravu katedrály Notre-Dame? 

Mezi prvními, kdo se rozhodl přispět na opravu francouzské katedrály, byl jeden z nejbohatších mužů planety, který vlastní skupinu Kering. V těsném zákrytu za tím se přidaly také značky Gucci, Pinault, také Boucheron. Přispěla také seznamka Badoo nebo společnost Disney, opravu katedrály podpořil i Apple.  

Kolik je zatím vybráno? 

Zatím se podařilo vybrat přes miliardu eur, což je něco kolem pětadvaceti miliard korun. Podle dostupných údajů se však s podporou ještě zdaleka nekončí. Své úspory posílají i mnozí lidé, kteří chtějí aspoň drobnou částkou pomoc na opravu katedrály.