Ekonomika

Rizika, jakým bude ekonomika čelit v letošním roce

Pokud jste letos chtěli do něčeho investovat, možná vás od toho jiní lidé odrazovali. Důvodem odrazování je prý zpomalení ekonomiky, k čemuž má dojít v letošním roce. V případě, že patříte k lidem, kteří chtěli investovat, ale kteří se nyní obývají zmiňovaných změn v ekonomice, respektive zpomalení ekonomiky, prozraďme si, co nás vlastně v tomto roce čeká a co by nás podle analytiků nemělo ani minout.  

Bohužel stejně jako v uplynulých letech jsme jako Česká republika vstoupili do nového roku s celou řadou nevyřešených konfliktů, bohužel. Právě nevyřešené konflikty mohou výrazně ovlivnit kondici celé globální ekonomiky.  

Pojďme si však zmínit obecná rizika, která mohou ekonomiku sužovat v letošním roce a na co se tedy máme připravit.  

Jak to bude s mezinárodním obchodem? 

Konečná podoba brexitu je doslova na spadnutí, a tak se nejvíce mluví o konfliktech, které jsou v rámci mezinárodního obchodu. Jak tomu bude v následujícím roce s přísnými ekologickými limity, jak tomu bude s uvolněnou měnovou politikou?  

Bude pokračovat nerovnost mezi bohatými a chudými 

I když si člověk říká, že našeho vyspělého světa se to už netýká, není tomu tak. I vyspělého světa a vyspělých zemí se týká nerovnost mezi bohatými a chudými lidmi. Právě tato nerovnost, která se opravdu stále řeší i v moderním světě, může přinést a vyvolat celou řadu konfliktů, které mohou do jisté míry narušit stabilitu systému, který ve světě vládne. Právě konflikty mohou vyústit ve stávky nebo protesty, kterých je ve světě neustále mnoho.  

Dolar by měl posílit 

Podle posledních statistik by mělo dojít k výraznému posílení amerického dolaru, což opět povede k ovlivnění mezinárodního obchodu. Bohužel to může mí také dopad na aktuální dění a vyjednávání kolem válek.