Ekonomika

Jak se změnilo nakupování v ČR

Nakupování patří ke každodenním činnostem. Je však třeba konstatovat, že v minulosti bylo nakupování krapet jiné než dnes. Vezměme si například dobu před třiceti lety, tedy dobu v době revoluce. Tehdy se stály fronty na banány nebo šťavnaté mandarinky, dnes je možné všechny potraviny (a nejen je) objednat z internetu. Přesně tak se změnilo nakupování v České republice za posledních několik desítek let.  

Doby, kdy se čekalo ve frontách, jsou pryč 

Mladí jedinci si pravděpodobně ani nevzpomínají na to, jaké fronty se čekali nejen na potraviny, jako byly banány, mandarinky nebo uzeniny či mléčné výrobky. Lidé starší šedesáti let však na to vzpomínají velice pestře. Stály dlouhé fronty nejen na zmiňované potraviny, ale také na elektroniku, která byla stejně nedostupná jako cokoliv jiného.  

I proto jsou starší lidé toho názoru, že už by ve frontách nikdy nečekali. Na druhou stranu mladší lidé by podle nedávného průzkumu ve frontě klidně vyčkali, pokud by neměli na výběr. Naštěstí je ale dnes tolik možností, že ve frontě skutečně postávat nemusí.  

Vše se objednává přes internet 

Samozřejmě si lze zajít do klasického kamenného obchodu, kde si člověk nakoupí všechno, co potřebuje, ale proč by to člověk dělal, když může všechno objednat přes internet. Takto smýšlí opravdu celá řada z nás, což dokazují nedávné statistiky, které jasně mluví o tom, že v posledních pěti letech trend objednávání z internetu roste doslova raketově.  

Především se z internetu objednávají spotřebiče a elektronika, ale už dávno to není jenom o tom. Aktivně si lidé objednávají z internetu i oblečení, také potraviny, což je nyní velice populární. Samozřejmě se objednávají z internetu i kosmetické produkty, hygienické zboží nebo cokoli dalšího, co člověka napadne.