Ekonomika

Na co si dát pozor při objednávání léků přes internet

Přes internet dnes objednáváme prakticky všechno. Mimo oblečení, elektroniku nebo potraviny se v posledních měsících rozjelo také nakupování léků přes internet. Na jednu stranu je jenom dobře, že se dají i léky koupit přes internet. Hodí se to zejména seniorům, kteří nemohou vycházet ven, nebo také nemocným lidem, kterým se nemá kdo stavit do lékárny. V souvislosti s nakupováním léků na internetu však můžete narazit na řadu podvodníků nebo na řadu nesrovnalostí. Pojďme si prozradit, na co si dát tedy pozor, abyste nekoupili to, o co vlastně ani nestojíte.  

Prodej léků a léčiv na internetu musí být samozřejmě v souladu se zákonem, o tom není pochyb ani sporu. Mluvíme tu o zákonu o léčivech, který stanovuje jak podmínky zacházení s léky, tak samozřejmě i jejich výdeje v lékárnách nebo jinde. Pakliže se rozhodnete nakoupit léčiva přes internet, může vás leccos překvapit.  

Nakupujte jen v ověřených online lékárnách 

Při nakupování léčiv přes internet si dejte dobrý pozor na to, abyste nakupovali v online lékárnách, které mají tento prodej povolený. Jenom schválená lékárna smí prodávat léky na internetu. Schvaluje je Státní ústav pro kontrolu léčiv.  

Seznam schválených lékáren, které mohou prodávat jednotlivé zboží i na internetu, najdete v online databázi na stránkách sukl.cz. Než proto nakoupíte na internetu tablety na bolest hlavy nebo sirup na kašel, dejte si pozor na to, abyste nakupovali u schváleného prodejce.  

V e-shopu koupíte jen volně prodejné léky 

Pokud máte recept, respektive předpis, pak s tím v e-shopech nepochodíte. V online lékárnách nenajdete všechny druhy léčiv, jenom ty volně prodejné. Těmito volně prodejnými léky jsou léky, které nesou jenom velmi nízké riziko závažných nežádoucích účinků a které také mají velice nízkou toxicitu.  

I kdybyste se tedy jinými slovy snažili o to uspět s lékem na předpis v online lékárně, nepochodíte. Můžete však narazit na nabídku léčiv, které se běžně neprodávají v České republice. Jedná se však o protizákonný prodej, tak pozor na to.