Ekonomika

Spory automobilky Škoda a odborů pokračují

Spory automobilky Škoda a odborů pokračují

V České republice stále vládne zaměstnanecká krize, což znamená, že mnohé společnosti přidávají svým zaměstnancům na výplatách. Bojí se totiž, že by o své zaměstnance mohly přijít, vždyť konkurence chce společnostem dennodenně přebrat ty nejkvalitnější a nejspolehlivější zaměstnance, kterým je schopna nabídnout i dvojnásobek výplaty. Jedinou společností, která na výplatách stále šetří a nepřidává, je mladoboleslavská automobilka Škoda, která chce aktuálně zavést i pracovní soboty, což se nelíbí zaměstnancům, tudíž ani odborům.

Potyčky s odbory má mladoboleslavská automobilka už od loňského prosince. Tak dlouho se vedou spory, kterým by však mohlo být konec, kdyby automobilka lidově řečeno „dostala rozum“. Automobilka totiž začala toužit po větší výrobní kapacitě, protože se jí aktuálně velice daří, proto zavedla vícesměnné pracovní doby a má v plánu zavést i pracovní soboty. Nemůžeme se divit tomu, že se zaměstnanci společně s odbory rozhodli ozvat.

Požaduje se zvýšení platu

Odbory už od letošního prosince vyhrožují tím, že zruší všechny dohody, které pojednávají o vícesměnných systémech pracovní doby. Požadují zvýšení mezd, k čemuž se automobilka zrovna nemá. Pokud se však odbory s automobilkou nedohodnou, kdo ví, co se bude dít dál. Situace je už poměrně dramatická, ani jedna strana totiž nechce odstoupit.

Automobilka Škoda zvýšila nabídku, dál však zvyšovat nebude

Automobilka Škoda přece jenom nezůstala skrblíkem a prvně nabídla zvýšení mezd o zhruba osm procent, k čemuž nabídla i zvýšení osobního ohodnocení o necelé procento. Jenž to odbory razantně odmítli. Proto se mladoboleslavská automobilka rozhodla svou nabídku zvýšit a nabídla odborům zvýšení mezd o deset procent, k čemuž se přihodila prémie ve výši pět tisíc korun. Ovšem ani to odborům nestačí, i to přijde oborům málo. Automobilka však dál zvyšovat nebude, oznámila, že se jedná o konečnou nabídku.