Práce

Na trhu práce se nyní přihodila spousta změn

Česká republika se stále potýká s nezaměstnaností. Sice tento makro ukazatel stále klesá, ale přece jen je po lidech neustálá sháňka. Firmy pořád nemají dostatek schopných lidí a na trhu nenachází mnohdy to, co hledají. Ti nejschopnější totiž odchází do zahraničí za lepšími pracovními příležitostmi nebo jen za lepším platovým ohodnocením, které mnohdy naprosto převyšuje veškerá očekávání. Zaměstnavatelé si už nevědí rady, a tak se není čemu divit, když se na trhu práce vyskytla řada změn, která jistě letošním rokem v tomto odvětví a hlavně s nezaměstnaností řádně zamává. Nezaměstnanost sice od začátku roku klesla zhruba na pět procent (ovšem i toto je velký úspěch), ale také se v průběhu roku bude stále zlepšovat. Možná je to způsobeno tím, že je nyní hezké počasí, které umožňuje řadě firem rozjet i veškeré sezonní práce, které jsou pro běžný chod státu či samotné firmy důležité.

I když nezaměstnanost klesla, na trhu práce stále chybí kvalifikovaní pracovníci

I když možná stavební či zemědělské společnosti našli v řadách nezaměstnaných své vyvolené pracovníky, ti, kteří se stále marně hledají, jsou kvalifikovaní lidé, kteří by třeba dokázali řídit společnost jako takovou. Hledají se totiž stále IT specialisté nebo ředitelé možných oddělení. I když se sice uchazeči o danou pozici snaží najít si svou lepší pracovní příležitost, zaměstnavatelům se nemusí líbit nejen oni, ale především jejich nedostačující vzdělání nebo hlavně zkušenosti, na něž je nyní brán velký zřetel.

Trochu se nám také přepsala historie, protože dříve tomu bylo tak, že zaměstnavatelé si vybírali své pracovníky, s nimiž byli ochotni spolupracovat. Nebylo to tak, že ti, co žádali o práci, si vybírali svého zaměstnavatele, jak tomu je bohužel nyní. V blízké době však tato situace nemá řešení, a tak mohou být společnosti rády, že si vyberou přímo je a nikoliv jejich konkurenci.