Ekonomika

Víte, že obchody nebudou od ledna rozdávat igelitky?

Nakupovat chodíme dnes a denně. Každým dnem potřebujeme jíst, každý den chodíme pro rohlíky, pro šunku či pro sladkosti, když máme mlsnou. Často děláme tak velké nákupy, že potřebujeme igelitku, protože bez ní bychom nákup nepřenesli domů. Bohužel pro ty, kteří si kupují igelitku v obchodech pravidelně, máme špatnou zprávu – igelitky se od ledna nebudou v obchodech prodávat. Nebo spíše se nebudou rozdávat zdarma.

Do nynějška jsme byli zvyklí, že nám igelitové tašky u pokladny na požádání dali, aniž bychom je museli markovat. Postupem času jsme si však začínali všímat toho, že nám igelitové tašky markují – většinou za dvě až šest korun. Proto jsme se začali vyhýbat velkým supermarketům nebo hypermarketům a začali jsme nakupovat v obyčejných sámoškách, ve večerkách či v podobných drobných krámcích. Právě zde totiž igelitové tašky stále rozdávali zadarmo, což jsme ocenili – platit za igelitovou tašku, kterou jsme si mohli vzít z domu, nám přišlo směšné.

Jenže nyní se budeme muset skutečně naučit si ty tašky nosit, protože nyní se už tašky zdarma rozdávat nebudou moct.

Začne platit novela zákona o obalech

Od prvního lednového dne totiž vchází v platnost nová novela zákona, která pojednává o obalech. Česko se touto novelou zákona připojí k celé řadě dalších zemí Evropské unie, které zakázaly igelitové tašky rozdávat bez poplatku. Doufá se totiž v to, že se začnou lidé zaměřovat více na životní prostředí kolem sebe.

Nezpoplatněné igelitové tašky jsou skutečně zakázány jenom proto, aby se dbalo na ekologii. To potvrdilo i ministerstvo životního prostředí, které se nechalo inspirovat právě zahraničními státy spadající do Evropské unie.

Podle všeho by se měla spotřeba igelitových tašek snížit

Ministerstvo doufá, že se sníží spotřeba igelitových tašek. Tak tomu ostatně bylo už i ve Velké Británii, kde skutečně došlo k rapidnímu snížení spotřeby igelitových tašek, protože lidé nechtějí platit za tyto tašky.

Kromě toho se nyní zvýšil zájem o bavlněné tašky, které jsou aktuálním módním hitem, tudíž by skutečně ke snížení spotřeby mohlo dojít.