Ekonomika

Vyměňte své kotle nyní, výhodnější už to pravděpodobně nebude

Zanedlouho začne platit zákon, který říká, že musí být v domácnostech ekologické kotle, ne ty neekologické. Lidé proto začínají své staré kotle vyměňovat za ekologičtější. Pomáhají jim k tomu ostatně i dotace, které je možné ještě získat. Taková podpora od státu nyní může být až ve výši 127 500 korun, a to rozhodně není malá pomoc. Těmto dotacím se jinak říká také kotlíkové dotace, které už zažívají svou třetí vlnu. Pokud chcete získat takovou dotaci od státu, pak byste si měli pospíšit, protože se pravděpodobně jedná o vůbec poslední kotlíkovou dotaci, kterou můžete získat.  

Důvodem toho, že je třetí vlna kotlíkových dotací pravděpodobně poslední, je, že nejsou peníze na další, čtvrtou vlnu kotlíkových dotací. Z dostupných informací ale vyplývá, že se ministerstvo životního prostředí dál snaží získat nějaké peníze na tento účel. Ovšem kdoví, jak toto snažení dopadne.  

Zatím se neví, jestli se peníze na další dotaci objeví 

I samo ministerstvo se nechalo slyšet, že není jisté, jestli se peníze na čtvrtou vlnu kotlíkových dotací objeví nebo najdou. Zatím je všechno jenom v jednání. Ministerstvo se snaží jednat s městy a kraji.  

Třetí vlna kotlíkových dotací pro Moravskoslezský a Středočeský kraj 

V současné době je zatím k dispozici jen třetí vlna kotlíkových dotací, která je stanovená či lépe řečeno otevřená pro Moravskoslezský a také pro Středočeský kraj. Od června však mohou nově lidé zažádat o tuto dotaci i v Ústeckém kraji.  

Zatím poslední vlna kotlíkových dotací v sobě nese obrovskou sumu peněz, konkrétně se jedná o částku 3,125 miliardy korun. Během několika minut po spuštění se jenom v Moravskoslezském kraji vyčerpala zhruba půl miliarda, za kterou se vymění zhruba pět tisíc kotlů (konkrétně se za zmíněnou půlmiliardu pořadí vyměnit 4800 kotlů).