EkonomikaPodnikání

Výsledky a novinky fondu CREIF z rodiny DRFG Davida Rusňáka

Výkonnost nemovitostního fondu CREIF se navrací na úroveň, na kterou byla zvyklá před příchodem pandemie covid-19. „Je to jednak díky tomu, že pandemie polevuje a jednak díky tomu, že válka na Ukrajině nemá bezprostřední vliv na nemovitostní fond CREIF,“ říká hlavní ekonom Rusňákovy DRFG Martin Slaný. 

Výkonnost CREIF za uplynulé měsíce

Za období posledních 12 měsíců, od dubna loňského roku do března letošního roku, byla průměrná výkonnost fondu 4,48 %. V posledním půlroce byl výkon ještě dynamičtější. V prvním čtvrtletí letošního roku byla výkonnost fondu vyšší, než v loňském roce, ale byla i vyšší než v prvním čtvrtletí roku 2020 a dokonce vyšší než v prvním čtvrtletí roku 2019. 

Příčiny růstu výkonnostního fondu 

Faktorů je několik:

  1. Paradoxně růst úrokových sazeb, který pomohl k přecenění derivátů a zhodnotil více likvidní rezervu fondu.
  2. Inflace – výše inflace se promítá ve vyšší indexaci nájmů a vyšší nájemné znamená posléze i vyšší valuaci nemovitostí. 
  3. Dobře poskládané portfolio fondu – nemovitostní složka fondu je velmi vysoká ve srovnání s ostatními fondy. 

To vše je důvod, proč v letošním roce CREIF očekává, že výkonnost fondu se bude přibližovat 5 %.   

Aktuální portfolio fondu

Nemovitostní fond si drží velmi vysoký počet nájemců, kterých je více než 300 s průměrnou délkou nájemních smluv více než 5 let. Ještě se zvýšila už tak vysoká průměrná obsazenost, která dosahuje více než 98 %. Fond si zajišťuje velmi vysokou diverzifikaci jak v České republice, tak i v Polsku. Základem mezi nájemci jsou jednak prodejci základního zboží, anebo prodejci spotřebního zboží spíše diskontního charakteru, kteří mají tu výhodu, že pokud by přišlo ekonomické zpomalení, tak jejich tržby v krizi často dokonce rostou. 

Co se událo ve fondu za poslední období a co ho čeká v dalších měsících?

CREIF ze stáje Rusňákovy DRFG zaregistroval velmi zajímavá čísla za poslední měsíce, kdy obecně v ekonomice, ale i v obchodním centrech je zřetelné, že lidé sice chodí méně často do obchodu, ale více nakupují. Tržby nájemců tak rostou. Nemovitostní fond je známý svou vysokou diverzifikací, která bude ještě posílená, neboť fond v nejbližší době rozšíří projekt rezidenčního typu. CREIF eviduje v České republice velký převis poptávky nad nabídkou, co se rezidenčního bydlení týče. Fond také nezapomíná na velmi dynamický segment logistiky, kdy na velmi úspěšný projekt v Týništi navazuje logistická výstavba, která je známá pod názvem TYNO PARK II.